neObyčajné knihy
Učme deti overovať si informácie | Kniha Klikal som a čítal som

Učme deti overovať si informácie | Kniha Klikal som a čítal som

Už dlho som sa nestretla s kvalitnou knihou, ktorá by sa zameriavala na dezinformácie a ich podávanie smerom k deťom. A práve preto je kniha Klikal som a čítal som veľmi vzácnou výnimkou, ktorú by som odporučila každému poctivému pedagógovi či rodičovi.

Kniha Klikal som a čítal som – Ján Kurinec, Marek Jurkovič

Ján Kurinec a Marek Jurkovič vytvorili dielo, ktoré vás upúta už na prvý pohľad. Nejde však len o nádherné ilustrácie, táto kniha toho v sebe ukrýva omnoho viac. V obsahovom podaní sa stretávame s postavou Peťa, ktorý sa od rozličných ľudí dozvedel napríklad to, že v Tichom oceáne našli plutvu morskej panny, že Zem je plochá a podobné “overené” informácie…

recenzia na knihu

Jednoduchými rozhovormi, vysvetľovaním komplikovaných výrazov a trefnými ilustráciami je táto kniha práve tým sprievodcom v boji proti dezinformáciám, ktorého by potrebovali mnohí učitelia aj rodičia. Jazyk, akým kniha komunikuje s čitateľom, je prispôsobený mladšiemu čitateľovi a jednotlivé kapitoly sú logicky roztriedené, čo pomáha v orientácii pri rôznych témach.

recenzia na knihu

,,- Peťo, dočítal si? A všimol si si, či má tá knižka o vesmíre na konci aj zoznam literatúry?
Fúha, to neviem! Čo je to?
– To je zoznam knižiek, ktorými si autor pomáhal pri písaní. Vlastne, môžu to byť aj články v časopisoch alebo na internete. Voláme ich aj zdroje. Tento zoznam literatúry je akýmsi autorovým priznaním: títo a títo autori už predo mnou vesmír skúmali, uvažovali o ňom a niečo napísali. Ja som ich texty čítal, inšpiroval som sa nimi alebo som z nich citoval. (Citovať znamená, že autor do úvodzoviek presne napísal tie myšlienky, ktoré prebral od iného autora, a uviedol aj zdroj, v ktorom tie myšlienky našiel.) Zoznam bude niekde vzadu, na konci knihy, pozri sa na to! Máš to? Môžeme ísť ďalej? Dávaj pozor, Peťo, teraz sa to začne zamotávať!
Prečo?
– Pretože treba skontrolovať ten zoznam! Alebo aspoň autorov, ktorí sú v ňom.- Ach, jaaaj! Len tak niečomu uveriť je oveľa jednoduchšie a pohodlnejšie!”

recenzia - kniha

Čo na dezinformácie a hoaxy? Vysvetľujme, vysvetľujme a vysvetľujme…

Ak máte deti, určite viete, že ozrejmiť im správne veci je niekedy dosť náročné. Sú za tým hodiny vysvetľovania a niekedy ani rodičia neovládajú všetko. Často sa tak zamotáme vo vlastných slovách, že zneistíme nielen dieťa, ale aj seba.

A možno ani nemáte vlastné deti, len vo svojom okolí poznáte niekoho, kto sa doslova topí v nepravdivých informáciách a má problém s ich overovaním. Či už je to neter, mladší súrodenec, susedov syn alebo deti, ktoré chodia do tej istej knižnice ako vy, hoaxy a dezinformácie sa môžu vyskytnúť naozaj všade. Klikal som a čítal som je presne tou knihou, ktorá vám ponúkne jednoduchý postup a zaručí, že deti budú premýšľať omnoho kritickejšie.

kniha

Pamätajte, že v boji proti dezinformáciám nikdy nie ste sami. Tak vezmite do rúk túto knihu a venujte chvíľu dieťaťu, ktoré potrebuje trochu usmerniť. Pretože na to sme tu, aby sme im pomohli pochopiť veci, v ktorých sa strácajú… Len smelo do toho!

Informácie o knihe:
Názov: Klikal som a čítal som
Autor: Ján Kurinec, Marek Jurkovič
Vydavateľstvo: Ján Kurinec
Počet strán: 67
Rok vydania: 2020

Zdroj: @citam_citas

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *